top of page

Burada anne olmak, çocuk olmak, hamile olmak, emzirmek, çocuk beslenmesi ve hayata dair pek çok şey bulacaksınız.

YENİ NE VAR?

Doğum sonrası fazla kilolardan kurtulmak isteyen veya kendini dinç hissetmek isteyen anneler için egzersiz önerileri...

  • BAslantas

UYKU DÜZENİ


Biz anneler için uyku düzeni demek düzenli uyku, bebekler için ise uykuya kolay dalmak demektir. Acaba hangisi? Evet, burada da bebeklerimiz haklı. Bizim istediğimiz gece boyunca uyuyan bir bebek ki henüz bu emeline ulaşan anne yok. :) Bir de bebeklerimizin gözünden bakın; tahammülleri sıfır ve yanlarında hep sizi istiyorlar. Bu yüzden sürekli gece uyanıyorlar. Uyku döngülerinde yetişkinler bir daha uykuya dalarken bebekler bunu başaramayabilirler. Bebeklerimiz uykuya dalmayı öğrenene kadar, ya da tahammülleri oluşana kadar diyelim bebeklerimize destek olmamız bizim görevimiz. Bu yazımda sizinle bu destek olma süreçlerini ve bebeğinizin algısı açıldıktan sonra iyi bir uyku rutini oluşturma süreçlerini paylaşacağım.


Bebeğim neden uyanıyor?


- Karnı acıkan bebek uykusundan uyanır. Eğer bebeğiniz acıktıysa karanlıkta onu besleyin ve hiç konuşmadan tekrar yatağına yatırın.


- Anne sütü alan bebekler bazen de sırf rahatlamak için emmek isterler ve uyanırlar. Anne kucağında emerek uyumak onlar için çok zevklidir. Eğer bu kaçınılmaz ise yatakta yatarak bebeğinizi emzirmenizi öneririm. Hem siz uyursunuz hem de bebeğinizin gönlünü yapmış olursunuz. :)


- Bazen de diş çıkarma dönemlerinde de bebeğiniz emmek isteyebilir. Bu acısını azaltacağı için bir fedakarlık daha gösterin ve bebeğinizi bol bol emzirin.


- Ev değiştirmek, oda değiştirmek, bakım veren değiştirmek (yeni bir bakıcı gelmesi, ya da başka birinin gelmesi gibi), çalışan annenin işe dönmesi, yuvaya başlaması gibi bebeğin hayatındaki değişiklikler terk edilme duygusunu tetikleyeceği için gece daha az uyuyabilirler.


- Bebekler emeklemeye, bilhassa yürümeye başladıklarında bu yeni kazandıkları becerilerini tekrar etmek istediklerinden ve heyecanlarından daha az uyurlar.


- Bebeğiniz dışarıdan gelen seslerden rahatsız olup uyanabilir.


- Anne sütü alan bebekler genellikle emerek uykuya dalarlar. Ve onlar için gece her uyandıklarında bir daha uyuyabilmenin yolu emmeleridir.


- Emzik emen bir bebek emziği düştüğünde uyanır.


- Altı ıslandıysa bazı bebekler bundan rahatsızlık duyar ve uyanabilirler.


- Kış aylarında bebeğiniz üstündeki örtüyü açıp üşüdüğü için uyanabilir. Eğer bu şekilde uyuyamıyorsa uyku tulumu giydirmenizi öneririm. Hem siz de gönül rahatlığıyla uyuyabilirsiniz.


- Işığı ayarlayın. Bazı bebekler karanlıkta uyurken bazıları loş ışık isteyebilir. Bebeğinizin nasıl uyumak istediğini gözlemleyin.


Nedenleri gözden geçirin ve bir çözüm bulmaya çalışın. Daha sonra rahat bir uyku ortamı oluşturun.


Uyku düzeni oluştururken dikkat edilmesi gereken temel hususlar:


- Bebeğiniz gündüzleri yeterince uyuyamazsa geceleri de huzursuz geçirir.


- Ya da gündüzleri çok uzun süre uyuyan bebeğiniz gece uykusuna dalmakta zorlanabilir. Gündüzleri uyuyan bebekler için öğleden sonra uykularını kısa tutmak gece uykusunu etkilemesinin önüne geçmek için iyi bir yoldur.


- Araştırmalara göre saat 14:00’ten sonra temiz hava alan bebekler akşamları daha rahat uyuyorlar. Ben çocuklarımı öğle uykusundan önce saat 10:00 gibi bir de öğleden sonra saat 15:00 gibi mutlaka bahçeye çıkartır temiz hava aldırırdım. En zorlu kış aylarında bile dışarı çıkaracağınız 5 dk bebeğiniz için çok önemli. Hem sizin için bir aktivite olur hem de bebekler tekrarları sevdikleri için günlük plana uymuş olursunuz.- Bebeğiniz fiziksel gelişimi için bütün gününü hareketli geçirir. Eğer durağan bir gün geçirdiyseniz bebeğiniz yeterince enerji sarf etmediği için gece de uykuya dalmakta zorlanabilir.


- Ya da tam tersi gün boyu fazlaca uyaran alan bebek gece uykusundan sık sık uyanır.


- Yatma saati bebeğiniz için uygun bir saat olmalı. Eğer çok geç yatırıyorsanız bebeğiniz bundan rahatsızlık duyacaktır. Bebeklerin çoğu 18:30-19:30 arasında uyumak isterler. Eğer sizin bebeğiniz daha geç uyuyorsa her gün 15 dk önce yatağa götürerek uyku saatini öne çekin.


- Oda ısısına dikkat edin. Çok sıcak veya soğuk odada bebeğiniz rahat uyuyamaz.


Tüm bu hususlara dikkat ederek bebeğimiz için rahat bir ortam oluşturduk ve gece uyanma sebeplerini tespit ederek onların da çözümünü bulduk. Şimdi sıra geldi yeni bir uyku saati programlamasına. Uyku rutiniyle ilgili “UYKU” adlı yazımda bilgi paylaşmıştım. Burada bir daha aynı şeyleri yazmak istemiyorum. Bunun yerine uyumayan bir bebeği uykuya kolay dalmasını sağlayacak birkaç tavsiye vermek istiyorum; gece uykusuna geçmeden önce bebeğinize onu sakinleştirecek melisa, anason, rezene, papatya çayı gibi tatlandırılmamış çaylardan vermeniz işe yarayabilir. Diş çıkarma döneminde de bu çaylar oldukça işe yarar. Altı ıslak olduğu için sürekli uyanıyorsa bebeğiniz gece bezine geçiş yapabilirsiniz. Özellikle anne sütü alan bebekler çabuk acıkacakları için gece uykusuna yatmadan önce vereceğiniz muhallebi bir süre bebeğinizin midesini oyalayacak ve uyuma süresini uzatacaktır. Eğer bebeğiniz anne sütüyle besleniyorsa, bebeğiniz gece her uyandığında emzirmek istemiyorsanız ikna yöntemini deneyebilirsiniz. Bu yöntem biraz sabır istese de zamanla bebeğiniz buna alışacaktır.UYKU EĞİTİMİ


Eğer bebeğiniz anne sütü alıyorsa uyku eğitimi vermek biraz zor olacaktır. Çünkü bebeğiniz emerek uyumaya alışmıştır. Bu durumdan memnunsanız memeyi bırakana kadar bu şekilde devam edebilirsiniz. Fakat bazı anneler geceleri düzenli uyumak ve bebeklerinin de kendi kendilerine uyumasını isterler. Eğer durum böyleyse bebeğinize uyku eğitimi vermeniz gerekebilir. Bazı bebekler ikna yöntemiyle yatağa gidebilir, daha büyük bebekler ise konuşarak ikna edilebilir. Genellikle bebekler alıştıkları seyri isterler ve bu seyri değiştirmek de annelere düşer.


Bebeğiniz yatağa gitmek istemiyorsa aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:


1- Uyku saati geldiğinde uyku rutininizi uygulayın, uykusu gelene kadar bebeğinize sarılın ve ikna yönteminde bahsettiğim şekilde yatağına koyun. Uykuya hazırlanırken ve yatağına koyarken “uyku saati” gibi bir anahtar kelime kullanın. Ninni söylemek de uyku saati olduğunu bebeğinize hatırlatacaktır.


2- Bebeğiniz ağlarsa kucağınıza alın, sakinleştirip tekrar yatırın. Şşş demeye veya ninni söylemeye devam edin.


3- Yatırdığınız zaman bebeğiniz hemen kalkabilir. O zaman bebeğinizi kucağınıza alıp şşş diyerek bir daha yatırın. Bu tekrarı oldukça fazla yapmanız muhtemeldir.


4- Bir süre sonra bebeğiniz mesajı alacaktır ve günün verdiği yorgunlukla da sakinleşip yatacaktır. Elinizle bebeğinizi baştan aşağıya okşayabilirsiniz. Ya da elinizi bebeğinizin alnına koyup gözlerinden aşağı doğru okşayabilirsiniz. Şakaklarını okşamak da işe yarar. Bebeğinizin gözlerinin kapandığını göreceksiniz.


5- Bu yöntemle gözleri kapandıktan sonra şşş demeye devam ederek yavaş yavaş geri çekilin.


6- Bebeğiniz ağlarsa okşama aşamasına dönün. Ağlamaya devam ederse kucağınıza alıp sarılın ve beşiğine tekrar yatırıp okşayın.


7- Günler geçtikçe bebeğiniz bu süreçlere alışacaktır.


8- Alıştıktan sonra okşama bölümünü yavaş yavaş azaltın ve bitirin.


9- Bir süre sonra bebeğinizi sarılıp yatağa koyup öptüğünüzde onun uykuya dalmak için gözlerini kapattığını göreceksiniz ve verdiğiniz mücadeleye değdiğini göreceksiniz.


Bebeğiniz gece uyandığı zamanlarda da bu yöntemi uygulayarak yatırabilirsiniz.


Kontrollü ağlama


Bu yöntem doktorların genellikle tavsiye ettikleri bir yöntemdir. Ancak bebeğiniz ağlayacağı için en son çare olarak uygulamanızı öneririm. Doktorumuzun tavsiyesi üzerine bu yöntemi ben de Sarp’ta uyguladım. Tabi önce uyku eğitimi vermeye çalıştım ancak uzun saatlerimizi aldı ve uyku saatimiz geçiyordu, bazen kontrollü ağlama bu süreyi kısaltabiliyor. Sonunda başarıya ulaştım. Ta ki diş sancılarından uyuyamayana kadar…


Adı üstünde kontrollü ağlama; yani bebeğinizi asla yalnız bırakmayın ve 15 dk’dan fazla ağlamasına izin vermeyin.


Size uyguladığım yöntemi adım adım anlatayım:


1- İlk adımda uyku rutinimizi tekrarlayıp, sarılıp Sarp’ı öperek yatağına yatırdım.


2- Sakinleşmesi için vücudunu okşayıp yavaş yavaş yanından ayrıldım.


3- Ağlamaya başladığında geri gelip tekrar yatağına yatırdım ve odadan çıktım.


4- Bir daha ağlamaya başladı yine yanına gittim ve yatırdım.

(Bu süreç uzun olabiliyor, çok yoruluyorsunuz ve sinirleriniz yıpranıyor. Fakat sonunda zafer var. Ha gayret…)


5- Ağlama sürelerini 1 dk ile başlayıp yavaş yavaş uzatın ve her defasında yanına gidip kapının dışında beklediğinizi ona gösterin. Terk edilme duygusuna kapılması tüm planlarımızı bozar.


6- Yavaş yavaş ağlama süresini uzatın ama 15 dk boyunca tek başına ağlamasına izin vermeyin.


7- Çok uzun süreler ağlamak bebekleri hırpalar. Bu yüzden bir süre sonra yanına gidip okşadığınızda bebeğiniz bunu minnetle kabul edecektir ve uykuya hemen dalacaktır. Sarp kontrollü ağlamanın sonunda yanına gidip şakaklarını okşadığımda hemen gözündeki minik bir damla yaş ile uykuya dalardı. :’( Bu süreç anneleri çok üzen bir süreç olacağı için size destek olan eşiniz varsa çok şanslısınız demektir.


Bazıları benim küçük oğlum Berk gibi kolay bebeklerdir. Berk emmeyi 2 yaşında bıraktı. Emdiği sürece memede uyuyordu ve geceleri de emmek için uyanıyordu. Hatta gecenin bir bölümünde yatakta beraber yatıyorduk; o emiyordu ben uyuyordum. :) Memeyi bıraktıktan sonra kara kara nasıl uyku eğitimi vereceğim diye düşünürken, yatağına bıraktım “hadi uyu” dedim. Bir de baktım oğlum dikti popoyu, uyudu. :) Uyku konusunda hiçbir zorluk yaşatmadı bana.


En önemli nokta hangi yöntemi uygularsanız uygulayın kararlı olun ve net olun. İstikrar başarıyı getirecektir. Bu da benden size son söz. :)


BAslantas

0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page