top of page

Burada anne olmak, çocuk olmak, hamile olmak, emzirmek, çocuk beslenmesi ve hayata dair pek çok şey bulacaksınız.

YENİ NE VAR?

Doğum sonrası fazla kilolardan kurtulmak isteyen veya kendini dinç hissetmek isteyen anneler için egzersiz önerileri...

  • BAslantas

KOLİK

KOLİK NEDİR?


Belirli bir sebep olmadan düzenli ve uzun ağlama nöbetlerine kolik denir. Halk arasında gaz sancısı olarak tabir edilir. Her 5 bebekten 1’inde kolik görülür.


Kolik genel olarak; bebekler 2 – 4 haftalıkken başlar ve 4 aylık olana kadar devam eder. 4 aydan sonra kendi kendine biter.


Akşamüstü veya akşam saatlerinde başlar ve ekseriyetle yatana kadar ağlamalar devam eder.


Kolikli bebekler katılacak düzeyinde ağlarlar, ayaklarını karınlarına doğru çekerler, sırtlarını yay gibi geri atarlar, suratları kıpkırmızı olur, yumruklarını sıkarlar, gaz kaçırırlar veya tuvaletlerini yapmakta zorlanırlar.Yapılan araştırmalarda 6 bebekten 1’i çok ağlama sebebiyle doktora götürülmektedir.

Sigara içen annelerde kolik görülme ihtimali 2 kat fazladır. Anne sütüyle beslenen bebeklerde ise daha az görülür.


BEBEKLER NEDEN KOLİK OLURLAR?


Bazı uzmanlar koliğin biyolojik faktörlerden kaynaklandığına inanmaktadırlar. Bazı çalışmalarda bebeklerde, safranın oluştuğu, yoğunlaştığı ve karaciğerden on iki parmak bağırsağına taşındığı organlar ve kanallar olan biliyer sistemde fizyolojinin anormal olduğu bulunmuştur.


Bir diğer olası düşünce – ki ben de bu kanıdayım – erken yenidoğan döneminde bebeklerde dışarıdan gelen uyarılara karşı bir koruyucu mekanizmanın var olması ve ilk ay içinde bu mekanizmanın ortadan kalkması sonucu bebeğin dış uyarılara karşı daha açık ve duyarlı halde gelmesidir. Gün boyu dışarıdan uyaran alan bebek akşamüstü saatlerinde artık tolere edemeyip iyice gerginleşir ve ağlama nöbetleri başlar. Biz yetişkinlerin bile zaman zaman rutinimiz haricinde karşılaştığımız zor olaylar sonrası sinirlerimiz bozuluyor diyoruz. Kaldı ki küçücük savunmasız bebeğimiz derdini nasıl anlatsın?

Biberonla beslenme, yatay pozisyonda beslenme ve sonrasında gaz çıkaramama kolik nedeni olabilir.


Bir araştırmaya göre anne sütü alan bebeklerde annenin beslenmesiyle alakalı ya da formüla süt ile beslenen bebeklerde alerji nedenli kolik görülmüştür. İnek sütü


proteinine karşı alerji kolik meydana getirebilmektedir.


Kolikli bebekler üzerinde yapılan bir araştırmada mide ve bağırsak sisteminde sorun oluşturacak hormonların yüksek olduğu bulunmuştur.Bazı uzmanlara göre ise kolik salt reflüden meydana gelmektedir.


NASIL SAKİNLEŞTİRİLİR?


Kolik bir hastalık olarak kabul edilmeyip, yaygın kullanılan tedavi amaçlı bir ilacı da yoktur. Kolik için önerilen ilaçlar sadece bebeği uyutan ilaçlar olup bunlar da bebeğin beslenmesini aksatacaktır ve uzmanlar tarafından önerilmemektedir.


Ağlıyor…


Bebeğiniz ağlamaya başladığında öncelikle karnını doyurun. Bebekler çok sık acıktıkları için ağlarlar. Eğer hala ağlama bitmediyse gazını çıkartın, altını değiştirin / bezini kontrol edin; belki pişik de olmuş olabilir. Kıyafetlerinin sıkıp sıkmadığını kontrol edin. Parmaklarını kontrol edin; küçük parmaklarına saç dolanmış olabilir. Buna rağmen bebeğiniz hala ağlıyorsa kolikle başa çıkmaya çalışın.Kolikli bir bebek dışarıdan çok fazla uyaran almıştır ve çok yorulmuştur. Öncelikle koliği engellemeye çalışmalıyız; uyaranları azaltın. Gün içinde bebeğinizi bol bol uyutun ve sarılın. İlk ay duygusal olarak aç olan bebekler annelerinin üstünde uyumak isterler; omzunuzda (gazlı bir bebekse dik pozisyonda uyutmak çok akıllıca olur), bacaklarınızın üstünde veya kucağınızda biraz uyumasına izin verin. Bebeğinizin olduğu odada televizyon açmayın. Ara ara Mozart ve klasik müzik dinletebilirsiniz. Mozart’ın bebekleri nedeni belli olmadan rahatlattığı ispat edilmiştir. Ananelerimizin de önerdiği veya önereceği gibi ilk 40 gün bebeğinizi kundaklayın. Hem bebek dışarıdaki uyaranlara karşı tolere geliştirirken kendini anne rahminde hissedip destek alır, hem de özellikle uzun boylu bebeklerde görülen kıvrık bacak gibi anne karnındaki pozisyonundan ötürü oluşan şekillerde hızlı düzelme gerçekleşir. Berk yaz ayında doğmasına karşın onu sıcaklatmayacak kadar elimden geldiğince kundakladım. Hiç olmazsa belden aşağısını sardım. Çünkü boyu 57 cm doğduğu halde bacaklarındaki eğrilikten 52 cm ölçüldü ve kundak gerçekten de işe yaradı; 2 hafta içinde bacakları düzeldi. Konumuza dönersek son tavsiyem eğer mümkünse sadece anne sütü ile beslemek. Ve her beslenmeden sonra bebeğinizin mutlaka gazını çıkartın. (İleride yazacağım) bebek yogası yapabilirsiniz, bebeğinizi yatar pozisyonda değil de daha dik besleyebilirsiniz.


Tüm bunlara rağmen kolik ağlamalarını önlemek mümkün olmayabilir. O halde aşağıdaki tavsiyelerimi uygulamanızı öneririm:


- Ritmik sakinleştirme teknikleri, İngilizce’de 5S olarak tanımlanır;

o Kundaklama ( swaddling )

o Kolik tutuşu ( side )

o Şşşş sesi ( shushing )

o Sallama

o Emme ( surking )
Kolik tutuşu nasıl olur?

Bebeğinizin karnı dirseğiniz ile bileğiniz arasında, başı dirseğinizde dururken elinizle bebeğinizin kasıkları destekleyin. Ters kolik tutuşu ise; bebeğinizin başı ellerinizin arasında olacak şekilde tam tersi kollarınıza yatırmanızdır.
- Uzmanlar vibro – akustik terapinin de etkili olduğunu kanıtlamışlardır. Bunun için bebeğinizi göğsünüz üzerine kulağı gelecek şekilde yatırıp hımmmm diye ses çıkartın. Bu gürültülü titreşimler bebeğinizi rahatlatacaktır. Erkek sesi daha kalın olduğu için bunu baba yaparsa daha etkili olabilir. Bazı bebeklerin durup erkek sesini dinlediğini görebilirsiniz. Bu bebeğinizi sakinleştiriyorsa kalın bir erkek sesi dinletmek bebeğinizin sakinleşmesine yardımcı olabilir.


- Beyaz gürültü dinletmek... Elektrik süpürgesi, aspiratör, saç kurutma makinası sesi gibi sesler beyaz gürültü olarak adlandırılır ve bebeklere anne rahmindeki sesi çağrıştırdığı için rahatlatıcı gelir.


- Yukarıda bahsettim ancak bir daha belirtmek istiyorum. Bebeğiniz ağladığında onu kundaklayın. Bu ona anne rahminde hissi verecektir.


- Bebeğinizi hafif bir şekilde kollarınızda sallayın.


- Bebeğinizin yattığı yatağında çevresini destekleyecek bir düzenek kurarsanız kendini kucakta veya anne karnında gibi zannedip güvende olduğunu hissedecektir.


- Bebeğinize sürekli yanında olduğunuzu hissettirecek kokunuzun sindiği bir kıyafetinizi bebeğinizin yattığı yere koyabilirsiniz. Ben Sarp’a bu amaçlı yatağına geceliklerimden koyuyordum. Sonra akıllandım. Berk’e hamileyken yumuşak bir bez bebek aldım ve tüm hamileliğim süresince onu dolabımda muhafaza ettim. Berk doğduktan sonra göreve iade edip Berk’in yatağına koydum. :)BEN NE YAPTIM?


Berk her zaman kolay bir bebek oldu, hiç kolik ağlamaları yaşamadık. Belki de tecrübe ile buna engel olduk. Ancak Sarp, dikkat etmeme rağmen yine de kolik ağlamaları yaşadı. Bu 2 hafta kadar kısa bir süre gerçekleşti ancak her akşamüstü 1-2 saat ağlıyordu.


İlk önce tüm uyaranları elimden geldiğince azalttım.


Zaten Sarp kundaktaydı ama genelde gevşek kundak yapıyordum kan dolaşımının engellenmemesi için. Ağlamaya başladığında büyüklerimizin kundak bezi dediği kare, esnek pamuklu bir kumaşla kundak yapıyordum. Emzirmeyi deniyordum. Emdikten sonra ağlamaya devam ediyordu. Gaz sorunu olan bir bebek değildi, nerdeyse ben sırtına elimi koymadan gazını çıkartıyordu. Bol bol sarılıp, kollarımda sallıyordum. Ters kolik duruşu pozisyonunda kollarıma yatırıp onunla konuşuyordum. Tabi ki bu onu susturmuyordu. O zaman kolik duruşu pozisyonunda salonun içinde daire çizerek hızlı adımlarla dolaşıyordum. Tüm bunları sırasıyla her akşamüstü yapıyordum.


Sonuç olarak;

Ben bu yazımda kolik ile ilgili annelere çok çeşit tavsiye vermeye çalıştım. Her bebek birbirinden farklıdır. Bu sebeple bu önerilerden bir kısmı sizin bebeğinizde işe yarayacaktır, bir kısmı ise yaramayacaktır. Bebeğinizi anne olarak en iyi siz anlarsınız. Bu önerilerimi bebeğinize göre şekillendirin ve doğru sonuca ulaşın; SESSİZLİĞE… :)


BAslantas

0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page