top of page

Burada anne olmak, çocuk olmak, hamile olmak, emzirmek, çocuk beslenmesi ve hayata dair pek çok şey bulacaksınız.

YENİ NE VAR?

Doğum sonrası fazla kilolardan kurtulmak isteyen veya kendini dinç hissetmek isteyen anneler için egzersiz önerileri...

  • BAslantas

EYÜP ŞEF’TEN NARLI VE AVOKADOLU ROZBİF SALATAHer sebze ve meyveyi mevsiminde tüketmek biz annelerin mutfağında özellikle dikkat ettiğimiz hususların başında gelir. Bazılarımız ailemize yeni katılan minik üye ile birlikte değişik pişirme tekniklerini araştırmaya başlarız. Bazılarımız ise benim gibi çocuğunu kendi yetiştirmek için işini bırakır ve mutfakta daha fazla zaman geçirmeye başlar. Değişik tarifler, değişik lezzetler arayışına gireriz. Ben de bu arayış esnasında bir isimle karşılaştım. Yeni pişirme teknikleri bakıyorum o… yeni lezzetler arıyorum o… Türk Mutfağı o… Osmanlı Mutfağı o… Dünya Mutfakları o… TV açıyorum yine o… Aaa…


Evet, evet başlıkta yazdım zaten; Eyüp Şef. :)


Şu kadar ödül, bu kadar TV programı, o kadar da başarı hikayelerinden bahsetmeyeceğim. Bunları zaten biliyoruz, geçelim. :)


Eyüp Şef için modern ve yaratıcı Türk mutfağının öncülerinden olduğu söylenir. Hani Türk Pop müziğinin çağ atladığı 90’lar dönemi var ya işte Türk Mutfağının da çağ atladığı dönem EKS ile gerçekleşmiş oluyor.


Eyüp şef misyonunun; Türk Mutfağını geliştirmek ve dünyaya tanıtmak olarak belirtiyor. Anadolu’yu geziyor; lezzetleri yerinde tadıyor, Türkiye’de yetişen bitkilerle yeni yemek denemeleri yapıyor, yurt dışında ülkemiz yemeklerini tanıtan faaliyetler yapıyor.

Osmanlı Mutfağının unutulan lezzetlerini yeniden sofralara taşımasının yanında, Dünya Mutfaklarından Türk Mutfaklarına lezzet uyarlamaları da yapıyor.


Örneğin; bir etkinlikte Eyüp Şef’imle beraber bir salata yapmıştık:


Narlı ve Avokadolu Rozbif Salata· Öncelikle mevsimine göre taze yeşillikleri hazırlayın; nane, fesleğen, lolorosso, kıvırcık marul, roka, endivyen…


· Narları taneleyin,


· Avokadoyu dilimleyin,


· Bir kasede zeytinyağı, nar ekşisi, ince rende ile rendelenmiş bir miktar taze zencefili ve tuzu iyice çırpın,


· Rozbif yapmak için kızdırdığınız döküm bir tavaya etinizi koyun ve arzunuza göre orta veya değişik pişirin, ocaktan almaya yakın tereyağ ve tuz ile tatlandırın. Etinizi soğumaya alın ve ince ince dilimleyin. ( rozbif; kısa süre pişirilip soğuduktan sonra ince ince dilimlenen ete denir. Hani sandviçlerin içine konulan, kanepeleri süsleyen ince etler rozbiftir.)


· Servis edeceğiniz tabağın içine önce yeşillikleri arzu ettiğiniz büyüklükte parçalayarak koyun. Üstüne etlerinizi dizin. Narları ve avokado dilimlerini de ekleyin. En son sosu gezdirerek hemen afiyetle yiyin. :)


BAslantas

0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

TİRAMİSU

bottom of page