top of page

Burada anne olmak, çocuk olmak, hamile olmak, emzirmek, çocuk beslenmesi ve hayata dair pek çok şey bulacaksınız.

YENİ NE VAR?

Doğum sonrası fazla kilolardan kurtulmak isteyen veya kendini dinç hissetmek isteyen anneler için egzersiz önerileri...

  • BAslantas

EMZİREN ANNELER İÇİN BESLENME


Emzirme dönemi yaşamımızın diğer dönemlerinden daha farklı geçer. Vücudumuzda olgunlaşan bir sıvı ile bebeğimizi besleriz. Bu gerçekten de mucizevi bir şey. Peki, vücudumuz süt üretirken bize düşen görev nedir? Bu yazımda bu konuya değineceğim.


Emzirerek bebeğini besleyen anne / anne sütüyle bebeğini beslemek isteyen anne zaman zaman sütüm yetmezse veya azalırsa endişeleri yaşar. Bu dönemde sütümüzün bol olması için öncelikle bu endişelerden kurtulmalıyız yoksa “süt bitti- üzüntü” kısır döngüsüne kapılırız.


Daha sonrasında her emzirme öncesi ve sonrası en az 1 bardak su içmeliyiz.
En son da beslenmemize dikkat etmeliyiz.

Sütü oluşturan temel madde SU’dur. Emziren bir annenin bol bol su içmesi gerekmektedir. Ayrıca kansızlık yaşayan bir annenin de süt üretme seviyesi düşük olacaktır. Eğer böyle bir şüpheniz varsa mutlaka bir doktor kontrolünü gitmenizi öneririm. Zaten doğum yapan kadınlar bilir ki her doğum sonrasında doktorlar mutlaka kan yapmaya yardımcı ilaçlardan annelere önerirler.


Süt oluşumuyla ilgili bir diğer husus ise emziren annenin gün içinde çok fazla ayakta kalmaması gerektiğidir. Dinlenmek sütün birikmesine yardımcı olur. Bu tabir biraz anane işi oldu farkındayım. Eskiler hep böyle söyler. Vardır bunda da bir hikmet. Dinlendikçe süt daha hızlı oluşur. Bu yüzden emziren annelere doktorlar ağır sporları önermezler.


Beslenme;


Genellikle kadınlar doğum sonrasında kabızlık sorunu yaşarlar. Bu yüzden doğum sonrası beslenmemize daha çok dikkat etmeliyiz. Doğum öncesinde ve sonrasında kabızlık sorununu azaltmak için lifli gıdalar tüketmek gerekir. Taze sebzeler, yulaflı ve kepekli ekmek, kahvaltılık gevrek, kraker, taze meyve, kuru meyve gibi gıdalar tüketebiliriz. Doğum sonrası ilk tuvalet her zaman zor geçer. Bunu kolaylaştırmak için doğum sonrasında suya ilaveten kuru üzüm hoşafı, kayısı-erik hoşafı içebilirsiniz. Hem bağırsak hareketlerini düzenlerken hem de kan yapımına yardımcı olur.


Doğum sonrasında bazı annelerde üzüntü hali görülür. Buna doğum sonrası depresyon, lohusa hali de denilir. Her zaman söylüyorum; kişinin en iyi doktoru kendisidir. Kendi kendinize terapi yapabilirsiniz. Ayrıca demir ihtiyacı karşılamak için kırmızı et, yağ asitleri içinse yağlı balık yemek depresyonla baş etmenize yardımcı olacaktır.


Emzirme döneminde nasıl beslenmeliyiz?

Halk arasında “sen emziriyorsun bol bol ye, onu da ye, bunu da ye” gibi söylemlerle çok sık karşılaşırız. Peki ne kadar doğru ne kadarı yanlış?


Uzmanlar bebeğini emziren bir annenin günde ortalama 750 kalori fazladan almasını öneriyorlar. Bu fazla kaloriyi ise süt, sağlıklı yağlar be tahıl gruplarından elde etmelerini öneriyorlar.


Bebeğinizi emzirdiğiniz sürece ağır diyetlere girmeyin ve uzun süre aç kalmayın.


Emziren bir anne günde 3 öğün yemeğini düzenli yemeli, ara öğün olarak meyve ve kuru yemiş yemelidir. Ana öğünlerine et, balık ve sebzeyi dengeli olarak dağıtmalıdır.


- Çok fazla yemek veya çok fazla hamur işi yemek süt yapmaz, sadece kilo yapar.


Ben çocuklarımı emzirdiğim dönemde öğle öğünlerini bazen hem pratik hem de besleyici bir tabak buğday ile yapıyordum. Buğday gerçekten de süt üretimi için faydalı ancak aşırıya kaçmadan.


Küçük bir tabak buğday için;


Bir gece önceden buğdayı ıslatın. Ertesi günü iyice yıkadıktan sonra üstüne geçecek kadar su koyun ve 15 dk kadar haşlayın. Ocağı kapatın ve tencerenin ağzı kapalı buğday dinlensin. Yiyeceğiniz zaman, bir tabak buğday için 2 yemek kaşığı şeker ve kırık cevizi ekleyin ve karıştırın.


Bazen küçük bir bebeğe bakmak gerçekten de zor olabiliyor. Bu sebeple bu tarif gerçekten çok pratik oluyor. Ayrıca da çok tok tutuyor. :)


Bol bol sütünüz olması dileğiyle... :)


BAslantas

0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page