top of page

Burada anne olmak, çocuk olmak, hamile olmak, emzirmek, çocuk beslenmesi ve hayata dair pek çok şey bulacaksınız.

YENİ NE VAR?

Doğum sonrası fazla kilolardan kurtulmak isteyen veya kendini dinç hissetmek isteyen anneler için egzersiz önerileri...

  • BAslantas

BEBEK MASAJIMasaj anne ve bebek arasında bağ kurmaya yarayan harika bir yöntemdir. Dokunuşlarınızla bebeğinizin hoşuna giden tensel temas sağlarken bebeğinize güven verirsiniz. Ayrıca uyku zamanı rutini olarak da programınıza ekleyeceğiniz faydalı bir aktivitedir.


Masaj zamanları anne ve bebek için özel zamanlardır. Her gün aynı saatte masaj yapmanız bebeğinizin ve sizin gününüzü planlamanıza yardımcı olur. Sessiz, bebeğinizle yalnız kaldığınız rahat bir ortamda masaj yapmanız gerekir. Bebeğinizin gözlerinin içine bakarak “şimdi masaj zamanı” gibi bir anahtar cümle kullanarak masaj yapmanız, aynı zamanda bebeğinizle konuşmanız, şarkı söylemeniz bebeğinizin dikkatini çekeceğinden bu etkinlikte size de katılım sağlayacaktır.


Masajı banyo sonrası yapabileceğiniz gibi gün içinde de yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şey ise bebeğinizin midesinin ne çok aç ne de çok tok olması.


Masajı çıplak veya üstünde kıyafet varken yapabilirsiniz. Eğer masajı çıplak yapacaksanız ellerinizin bebeğin teninde dolaşırken zarar vermemesi için bebek yağı veya zeytinyağı yardımıyla yapabilirsiniz. Elbette masaj yapacağınız odanın ısısı da çok önemli; soğuk bir ortam olmamalı. İdeali 24-25 derece olmalı. Bebeğinizi üşütmeyecek polar/yün bir battaniye üstüne yatırabilirsiniz.


Bebeğiniz göbek bağını düşürdükten sonra masaj yapmanızda bir engel yoktur. Ancak aklınızda bulunması gerek nokta bebeğinizin yaşına uygun şekilde güç uygulayarak masaj yapmanız. Çok hafif dokunuşlar da bebeğinizi gıdıklayarak rahatsızlık verebilir. Yani orta karar dokunuşlar…


Masajın faydaları:


- Sindirim sistemine destek olur,


- Gelişmemiş dolaşım sistemini destekler,


- Gaz sancısı varsa gazını çıkartır,


- Bebeğinize yaptıracağınız egzersiz hareketlerle kas gelişimi hızlanır; bebeğiniz daha güçlü olur,


- Eğer bebeğiniz kolik olduysa sakinleşmesini sağlar,


- Kolik olmasa bile gün içinde daha huzurlu olmasını sağlar,


- Ona dokunup, yanında olduğunuz için kendini güvende hisseder ve daha rahat büyür.


Ben çocuklarıma bebekliklerinde hep aynı saatte her gün masaj yaptım. Elbette faydasını da gördüm. Vaktim olduğunda banyodan çıktıklarında da papatya yağı ile masaj yapardım ki hala daha zaman zaman yaptığım oluyor.


Benim çocuklarıma yaptığım masaj tekniklerini sizinle paylaşmak istiyorum:


Önce gerekli ortam koşullarını sağlayıp bebeğinizi temiz bir örtü üzerine sırt üstü yatırın. Bebeğinize ona masaj yapacağınızı söyleyin ve masaj boyunca sadece bebeğinizle ilgilenin.


1- Bebeğinizin karnına ellerinizi başparmaklarınız birbirine değecek şekilde diğer parmaklar kapalı olarak yerleştirin. Ellerinizi yerinden kıpırdatmadan sadece parmaklarınızı yelpaze şeklinde açın. Bu hareketleri çok yavaş yapın.


2- Ellerinizi aynı şekilde bebeğinizin göğsüne koyun. Bu sefer parmaklarınızı bebeğinizin kollarına doğru açın. Kollarına aşağı ve yukarı şeklinde masaj yapın.


3- Bebeğinizin gövdesinden aşağıya bacaklarına doğru nazikçe okşayın, daha sonra ayak bileklerini nazikçe tutup bacaklarını yukarıya doğru sıvazlayın.


4- Sıra geldi ayaklara. Bir elinizle bebeğinizin ayak bileğini tutun, diğer elinizin baş parmağı ile içten dışa doğru, topuktan ayak parmaklarına doğru ovun.


5- Sıra kollarda… Bebeğinizin bir kolunu bilekten tutup yukarı kaldırın ve diğer elinizle bilekten başlayarak yukarı yani aşağı doğru hafif hafif sıkarak ovun. Aynı kolu, elinizi değiştirerek ters yönde hareketi tekrar edin.


6- Elinizi bebeğinizin karnına koyun ve saat yönünün tersine yay çizin. Bu sindirim sistemi için yardımcı bir harekettir. Bu hareketi bebeğinizin karnı ağrıdığında da uygulayabilirsiniz.


7- Bebeğinizi yüz üstü çevirin. 1. maddede bebeğinizin karnına uyguladığınız hareketi bu sefer popo bölgesine uygulayın.


8- Yine sırtı dönükken bebeğinizin sol poposundan sağ poposuna yay çizerek avuç içinizle masaj yapın.


9- Bebeğinizi en son baştan aşağıya doğru tüm elinizle sıvazlayın.


10- Bu son hareket özellikle gazlı bebekler için çok faydalı olur. Bebeğinizi sırt üstü yatırın. İki bacağını bileklerden tutup önce karnına doğru itin. Fazla baskı uygulamamaya dikkat edin. Ardından bacakları sağa yatırın. Bir süre bekleyin. Yavaşça bacakları ortaya çekin. Bacakları aşağıya getirip serbest bırakın. İkinci tekrar; bu sefer aynı hareketi sol tarafa yatırarak tekrar edin. Tüm hareketleri ağır çekimde ve bastırmadan yapmanız bebeğinizin canını yakmadan masaj yapmanızı sağlayacaktır.


BAslantas

0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page