top of page

Burada anne olmak, çocuk olmak, hamile olmak, emzirmek, çocuk beslenmesi ve hayata dair pek çok şey bulacaksınız.

YENİ NE VAR?

Doğum sonrası fazla kilolardan kurtulmak isteyen veya kendini dinç hissetmek isteyen anneler için egzersiz önerileri...

  • BAslantas

UYKU


Bizim için daha hamilelik günlerinde uykusuzluk başlar ve bebeğimiz en az 2 yaşına gelene kadar da bu böyle devam eder. Uyku anneler için en önemli konu olabilmektedir. 4 bebekten sadece 1 tanesi normal uyku düzenine sahip olur. Siz de belki benim gibi çoğunluk kısmında olan annelerden olabilirsiniz. Çocuklarımda uyku sorunu yaşadığım için bu konu hakkında ziyadesiyle araştırma ve denemeler yaptım. Hep söylediğim gibi her çocuk farklıdır ve uygulanacak yöntemler de farklıdır. Benim çocuklarıma hangi yöntemleri uygulamalıyım bunları hep deneyerek öğrendim. Şimdi bunları sizinle paylaşacağım, umarım fayda görürsünüz. Konumuz derin ve yazım biraz uzun olduğu için uykuyu iki bölümde sizinle paylaşacağım. İlk bölümde uyku konusunu açıklamak istiyorum. İkinci bölümde ise uyku rutini ve uyku düzeni konularını…


Yenidoğan bir bebek çok yorgun olur ve sürekli uyumak ister. Uykusunu bölen tek şey çok sık acıkmasıdır. Mideleri ceviz tanesi büyüklüğünde olduğu için anne sütü de alıyorsa sindirimi çok kolay olur ve 2 saatte bir doyurulmak isterler. Küçük bebekler için uyku sorun olmaz. Her yerde uyuyabilirler. Gece gündüz ayrımları bulunmaz ve bu 3-4 aylık olana kadar böyle süregelir.


Küçücük bebeğimizi kucağımızda besler ve severiz. Vaktinin çoğunu kollarımızda geçirir ve uyur. Onu kollarımızda uyutmak bize ilk zamanlar fazlaca haz verse de bu ileriki dönemlerde sorun olarak dönebiliyor. Bebeğimiz kucak ile uykuyu bağdaştırabilir ve kucak olmadan uykuya dalmakta zorlanır. Her şeyde olduğu gibi bunda da sınırı iyi belirlememiz gerekiyor.


Yenidoğan bebekler günde 18 saat uykuya ihtiyaç duyarlar. Ama bazı bebekler 8 saatle de yetinebilir. Örneğin Sarp doğduğu ilk haftalarda günde sadece 7,5 saat uyuyordu. Ben tabi doğumdan önce sürekli emzireceğime kendimi hazırlasam da mütemadiyen uyuyan bir bebek bekliyordum. Bir de baktım Chucky (Çaki) gibi uyanık benim bebeğim. O zaman öğrendim ki bu da bir tür bebekmiş. :)

Günler ilerledikçe bebeğiniz büyüdükçe uyku düzene girmeye başlar. İlk aylar her halükarda anne için zor geçer. Ama bu aylarda iyi bir plan yapıp uygularsanız ileride rahat edersiniz. Bunun için size tavsiyem; bebeğinizin yatağına kendi kokunuzun sindiği yumuşak bir nesne, kıyafet yerleştirmeniz, bir diğer tavsiyem ise bebeğiniz doğduğundan itibaren yattığı yere uyku ile özdeşleştireceği bir nesne yerleştirmeniz. Bebeğiniz o nesneyi nerede görse orasının uyuyacak güvenli bir yer olduğunu düşünür.


İlk 6 ay ideal olanı bebeğinizle aynı odayı paylaşmanız. Bu hem bebeğin beslenmesi, hem de duygusal açıdan sizinle yakın olması için gereklidir. Bebekler genellikle 7 aylık olana kadar anneleriyle kendilerini bir vücut olarak görürler ve her zaman annelerini/bakım verenlerini yanlarında isterler. Eğer sizi görmezse bebeğiniz terk edildiğini düşünebilir. Bu ağlama krizlerine neden olur ve bebeğiniz için ileriki dönemlerde olumsuz sonuçlar doğurur.


İlk 6 ay bebeğiniz ile bir bütün gibi yaşayacaksınız. O acıkacak siz besleyeceksiniz. Her ağladığında yanında olacaksınız. Sizi görerek güvende büyüyecek. Ve sağlıklı bir bebek yetiştirmenin temelini atmış olacaksınız.


3 aya kadar…


Bebeğiniz doğduğundan 3 aylık olana kadar uyku eğitimini veremezsiniz. Bazı bebekler 2,5 aylık bu eğitimi almaya hazır olabiliyorlar. Bebeğiniz her konuda olduğu gibi bu konuda da sizi yönlendirecektir. Sadece bebeğinizin yönergelerini takip edin. Eğer bebeğiniz sabah aynı saatte uyanıp akşam da aynı saatte yatmak istiyorsa, gündüz uyku sayısı sabitleştiyse, gece uykusu almak ister gibi akşamüstleri yorgunluk belirtileri gösterip gece uykusuna yatmak istiyorsa anlayın ki uyku eğitimine başlayabilirsiniz. Örneğin; ben Sarp’ta bu belirtileri gördüğümde 2,5 aylık olmuştu. Hiç uyumayan çocuk akşam 6:30’da yatıyor mucize gibi 2 saat uyuyor, uyanıp karnını doyurup bir daha uyuyordu. Anladım ki kendine gece uykusu ayarlıyor. :)


3 aydan sonra… uykuyu düzenlemek


Bebeğiniz 3-4 aylık olduğunda artık bir uyku düzeni oturtmanın zamanı gelmiştir. Zaten bebeğiniz geceleri, gündüzlerin iki katı kadar uyumaya başlamıştır. Ve gündüzleri artık biraz daha uyanık kalıp etrafına gülücükler atabiliyordur.


Artık bebeğiniz geceleri 6 saat kadar kesintisiz uyuyabilir. Eğer bebeğiniz 6 saate kadar kesintisiz uyuyorsa onu hiçbir sebeple uyandırmayın. Karnı acıktığında veya kaka yaptıysa bezinden rahatsız olduğunda zaten uyanacaktır. Kaldı ki siz de göreceksiniz bebeğiniz gündüz-gece ayrımını yaptığında geceleri kaka yapmayacaktır. ( Eğer emziriyorsanız ve bebeğiniz birden 6 saatlik uykuya geçiş yaparsa göğüsleriniz dolduğunda göğüslerinizi sağın. Ve bu kuralı asla kırmayın. Eğer bir kere sağmaya üşenip bebeğinizi emzirirseniz bebeğiniz hep uyanacaktır. Kesintisiz uykuyu kırmış olursunuz.)


En uzun uykularını ilk gece uykusuna yattıklarında ya da bir sonraki uykularında yaparlar. Ama ne kadar uyursa uyusun her bebek geceleri uyanır.


İlk yaşlarında bebekler gündüzleri genelde dört kez, bazı bebeklerse en az iki kere uykuya ihtiyaç duyarlar. Eğer bebeğiniz günde iki kere uyuyorsa gece uykusunun etkilenmemesi için uzun bir öğleden sonra uykusuna yatırın. Yoksa akşam üstü olduğunda uykusu gelecek ve gece uyku saatini geçirecektir.


Bebeğiniz büyüdükçe uyumak istemeyecektir. Ne de olsa keşfedecek çok şey var! Bu durumda ne bebeğinizi ne de kendinizi sıkıntıya sokmayın. Eğer uyumak istemiyorsa belki de o uyku saatini artık atlayacak zamana gelmiştir. Lakin bünyeleri uzun saatler yorgunluğu kaldıramayacak kadar narin olduğu için uyumadığı saatlerini yatağında ya da sessiz bir köşede sakince geçirip dinlenebilir. Bu bebeğinizin hırçınlaşmasını da engeller. Çünkü yorulan bebek huysuzlaşacaktır.


Eğer bebeğiniz gündüzleri az uyuyorsa bebeğinizin davranışlarını ve neşesini gözlemleyin. Her şey yolundaysa demek ki sizin bebeğinize bu kadar uyku yetiyordur.

Bebeğinizin uyku rutinleri herhangi bir sebepten aksaklığa uğrarsa, örneğin; evden dışarıda olduğunuz için öğleden sonra uykusunu bebeğiniz uyumadıysa, ya da uykuya yatıp uyuyamadıysa akşam yatma saatinden 1 saat erken yatırın.


Bebeğiniz biraz daha büyüdüğünde gece uyku saatini biraz geciktirmek isteyecektir. Yine bunun sinyallerini bebeğiniz size verir. Her zaman uyuduğu saatte uyumaz biraz geçirirse bu saati bebeğinizi artık 6:30 yerine 7:30 da yatırabilirsiniz.


Eğer sizin bebeğiniz bu saatlerde gece uykusuna yatmıyorsa, daha geç yatıyorsa uyku saatini erkene çekmek için her gün 15 dk, 15 dk erken yatırın. Çünkü bebeklerin 1 yaşına kadar gece 12-13 saat uyuması gerekmektedir. Gece uyuduklarında büyüme hormonları devreye girer. Ancak bu hormonların sağlıklı çalışabilmesi için bebeğinizin en az iki saat önce uykuya dalmış olması gerekmektedir. Bir araştırmada bebeklerin gece 11:00’de vücutlarının büyüme hormonu salgıladığı ortaya çıkartılmıştır. O halde bebeğinizin en az 9:00’da uykuya dalmış olması lazım.


Bebeğiniz kendi odasına geçtiğinde…


Biz anneler için bebeğimizin kendi odasına geçmesi dönemin gündem haberidir. Artık odanızda minik nefesleri duymayacaksınız. Parmak ucunda yürümek zorunda kalmayacaksınız. Veeee istediğiniz saat ışığı açabileceksiniz. :) Belki sizin de ama bebeğinizin buna alışması zor olabilir. Bu sebeple yukarıda bahsettiğim gibi yatağına yerleştirdiğiniz bir nesne varsa uykuyla bağdaştırdığı onu bebeğinizin odasına taşıyabilirsiniz.


Bebeğiniz 6 aylık olduğunda artık bir mani yoksa kendi odasında uyumaya başlayabilir. Bunun için bebeğinizi alıştırmanız gerekmektedir. Önce güzel bir plan yapalım; ilk başta gündüzleri bebeğinizle odasında ve yatağında vakit geçirin. Sonra yavaş yavaş onu yatağında yalnız bırakmaya başlayın. Bunu yaparken 5 dk ile başlayıp yavaş yavaş arttırın. Ne de olsa bebeğiniz henüz küçük ve bir kaza olabilir. Odaya alıştıktan sonra gündüz uykularına yine yavaş yavaş odada başlayın. Eğer bebeğinizin odasında sizin için de bir yer varsa siz de orada dinlenebilirsiniz. (Ben de çoğu anne gibi geceleri uykusuz geçirdiğim için bebeklerimin gündüz uyku zamanlarında uyuyordum.) Gündüz uykuları artık tamamen bebeğinizin kendi odasında uyunur olduktan sonra gece uykularını da bebeğiniz kendi odasında uyumaya başlayabilir.


Uykuda güvenlik

- Küçük bebekleri sırt üstü yatırın. Eğer bebeğiniz çok kusuyorsa destekli bir şekilde yan yatırabilirsiniz. Yoksa yüzükoyun dönebilir.

- Omurga sağlığı için 2 yaşına kadar doktorlar yastık önermezler.

- Yine 2 yaşına kadar sert, içine gömülmeyen yataklarda yatmaları sağlıkları açısından gereklidir.

- Eğer kontrol edemiyorsanız yorgan, battaniye kullanmayın. Çünkü bebeğiniz hareketlendikçe yüzünü bunlarla örtüp panik olabilir. Bu sebeple bebek ölümleri yaşanmaktadır. Uyku tulumu kullanmak en akıllıca yol olur.

- Yatağının kenarları kesinlikle korkuluklu olmalı. Hele ki bebeğiniz ayağa kalkmaya çalıştığı dönemler en tehlikeli dönemleridir.

- Bebeğinizin yatağında tehlike oluşturabilecek oyuncak bırakmayın.


İyi bir uyku ortamı

- Karanlık bir ortam oluşturun. Kalın perdelerle odaya güneş girmesini engelleyin. Sadece gece bebeğinizi kontrol etmek için odada küçük bir ışık bulundurun.

- İdeal oda sıcaklığı 18 derece olmalı.

- Bebeğinizin beşiğini cam önü ya da kapı girişi gibi yerlere koymayın. Buralardan gelen sesler bebeğinizi rahatsız eder.

- Gerçekten gerekliyse gece bebeğinizin bezini değiştirin.

- Gece bebeğinizle veya başkasıyla bebeğinizin yanında konuşmayın. Sadece doğal seslerle bebeğinize bir şeyler anlatın. Örneğin; bebeğiniz su için uyandıysa, ya da uyandı ve su içirip uyutacaksanız, bebeğinizin başucuna geceden suluğunu koyun ve suyu vereceğiniz zaman hafifçe suluğu tıngırdatın. Bu ses bebeğiniz için “su geliyor” anlamı taşır. Bebeğinizi sakinleştirmek için şşş sesi çıkartabilirsiniz. Eğer emzirecekseniz de sessizce emzirip, gazını çıkartıp yerine koyun.


Bizim uyku rutinimiz


Çocuklarınızın her biri için ve her yaşında uyku rutini farklılaşıyor. Birden fazla çocuğunuz varsa kesişen kümedeki elemanları kullanın ve orta yolu bulun. :)


Sarp’ın bebekliğindeki uyku rutinimizi örnek olarak vermek istiyorum. Uyku saati 6:30 ile başladı sonra 7:00 oldu. Bu saatten en az yarım saat önce evde Sarp’ın algısını dağıtacak müzik, televizyon ne varsa mutlaka kapatıyorduk. Biraz sakince sohbet ederek masaj yapıyordum. Yatak kıyafetlerimizi giyerken artık uyku vakti olduğunu üst üste anlatıyordum. Bir cümlemi mutlaka kapacaktır. :) emziriyordum, gazını çıkartıp ninni söyleyerek yatağına koyuyordum.


Sarp biraz büyüyüp kardeşi de dünyaya geldikten sonra ikisini de yatağa götürmek biraz zahmetli oldu. Çünkü biri bebek ve saatleri farklıydı. Ama zamanla ortak bir saat oluşturduk.


BAslantas


0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page